Ročník 2022

D

Dlhý Laco (sk)
Tvorca komiksov a autor niekoľkých obálok kníh a ilustrácií. Má za sebou niekoľko medzinárodných projektov, niekoľko krát sa umiestnil v súťaži Svet Na Tvoj Obraz, vyhral v súťaži o najlepšie logo do švédskej počítačovej hry Dreadlands, publikuje v komiksovom časopise Pomimo. Momentálne spolupracuje hlavne so Združením Mórica Beňovského na tvorbe životopisného komiksu MÓRIC. V jeho dielach pracuje hlavne s fantastikou, hororom a históriou.

Artstation , Instagram

E

Eniac (sk)
Tvorca komiksov, karikaturista a ilustrátor v Nightcall štúdiu. Rozbieha vlastné komiksové štúdio NC – Nightcall comics a popritom pracuje na videohre „HEAVY“, produkuje hudbu ako Computerboy, spoluorganizuje synthwave party Nightcall a spolupodieľa sa na festivale Amplión – Nový kabaret a pouličné umenie. Prispieva karikatúrami do Hospodárskych novín, nepretržite od roku 2015 kreslí komiksový strip „Emil z Kremnice“ do kremnických novín a komiks „Mega Liga Vysávačská“ do časopisu Bublina.

webstránka, Facebook, Instagram , Twitter, Patreon, Ko-fi shop

F

Freytag Lukáš (sk)
V rámci ilustrácie a komiksu spolupracoval s denníkom SME, Združením Mórica Beňovského a taktiež sa podieľal na rozsiahlej výstave vedeckých ilustrácii v Slovenskom národnom múzeu. Ilustroval komiksový román s názvom Jatka, ktorý napísal Petr Měrka. Je súčasťou tímu Pomimo, lektorom kurzov a je spoluorganizátor konferencie Panel.

Instagram , Behance

H

Historický komiks ,,Móric Beňovský“ (sk)
Projektom Komiks MÓRIC približujeme autentický životný príbeh Mórica Beňovského na základe historických reálii, ilustrovaný špičkovými komiksovými ilustrátormi. Chceme tým vzbudiť záujem o našu históriu a osobnosti, inšpirovať a zviditeľniť odkaz nášho významného krajana.

webstránka , facebook , instagram

Ch

Chomová Tamara (sk)
Tamara študuje na škole umeleckého priemyslu Jozefa Vydru, v prvom ročníku na odbore grafický dizajn. Grafike sa venuje od svojich 12 rokov a plánuje sa jej venovať aj v budúcnosti (ilustrácie, komiksy). Rada číta kníhy, fotografuje, skautinguje a hrá počítačové hry.

Instagram

J

Jančíková Simona (sk)
Simona je ilustrátorka a študentka posledného ročníka v Ateliéri ilustrácie a grafiky na VŠVU. S tvorbou komiksu sa prvýkrát stretla v zborníku Pomimo. Venuje sa digitálnej maľbe, character designu a tvorbe picturebookov.

Artstation , Instagram

K

Kunzová Eva (sk)
Ilustrátor a vedec v jednom. Vyštudovala biológiu, no dnes namiesto skúmania, zdiela svoje nadšenie pre prírodu a dobrodružstvo prostredníctvom ilustrácií a krátkych komixov. Svojimi prírodovednými ilustráciami prispieva do niekoľkých medzinárodných projektov, kníh a časopisov.

Instagram


Kuricová Kamila (sk)
Kamila má 21 rokov a študuje masmediálnu komunikáciu na UCM v Trnave. Zaujíma ju sci-fi a fantasy tématika, anime a manga, čo má vplyv aj na jej tvorbu. Vo svojich ilustráciách sa snaží spájať tajomno s troškou humoru. Jej kresby sa už objavili na dvoch knižných obálkach a tento rok sa prvýkrát podieľala na ilustrácií celej knihy.

Webstránka


Dalibor (MAX) Krch (cz)
Brněnský výtvarník, ilustrátor, vítěz ilustrátorské soutěže „RAW ART WRESTLING“ (2017).
Je autorem 114 ilustrací celosvětově úspěšné deskové karetní hry „SPACE RACE“ a jejího
rozšíření „SPACE RACE / INTERKOSMOS“, dále základní série postav robotů na etiketách
pivovaru CLOCK, mnoha plakátů, bookletů hudebních alb ( URBAN ROBOT, High Purity,
Pop Killers, Circus Problem, Brunnfield, Dextreat,..), Ilustrací pohádkové knihy pro
brněnský hokejový klub Kometa Brno (auror pohádek Jiří Vondrák), podepsaný je rovněž
pod návrhy a realizacemi několika studiových staveb pro Českou Televizi.
V současnosti ilustrátor whiteboardových videí ve studiu 60seconds.cz

L

Lovíšková Barbora (sk)
Barbora je mladou umelkyňou a študentkou grafiky na VŠVU v Bratislave. Zaujíma sa o príbehy vo všetkých formách, no najväčšmi jej učarovali tie knižné. V svojej tvorbe sa najradšej venuje ilustrácii, komiksu a storytellingu, no neraz siahne aj po tradičnej grafickej technike linorytu. Svoje ilustrácie publikovala v komiksovom zborníku Pomimo a jej prvú ilustrovanú knižku si môžete prečítať na detskej online platforme KUBO.

Instagram


Luciak Martin Cuco (sk)
Výtvarník, ilustrátor, kreslič komiksov a storyboardista; autor viacerých dobrodružných komiksov – Nucleus, Povesti spod Karpát a filozoficky ladeného, kozmogonicky nekorektného sci-fi stripu Stvoritelia.

Instagram , Facebook

M

Marcin Dávid (sk)
Komiksový výtvarník, ilustrátor a pedagóg. Podieľal sa na niekoľkých komiksových projektoch (Zlatý Zub, Nežný komiks, Všetky tie svety). Je  spoluzakladateľom občianskeho združenia Pomimo a spoluorganizátor konferencie Panel.

Instagram , Behance


Mazák Matej (sk)
Matej vyštudoval animovaný film v Ostrave a dnes animuje, ilustruje a tvorí komiksy. Najväčšiu radosť mu robí tvorba pre deti, storytelling a vymýšľanie uletených charakterov. V roku 2020 vydal s Beou Révayovou autorskú komiksovú knižku, ktorú nájdete v kníhkupectvách pod názvom Malá Hviezda.

Behance


Motal Tomáš (cz)
Absolvent Ateliéru maľby Fakulty umení v Ostrave. Jeho výtvarným prostriedkom je komiks a z komiksovej estetiky vychádzajúce kresby a ilustrácie. Tvorbu charakterizuje spletitý myšlienkový naratív, ponurá a mysteriózna atmosféra, čierny humor, irónia, špina a industriál. Posadnutosť bizardnosťou ľudského pokolenia, brakovým poňatím, body hororom a white trash estetikou. Hrdinovia sú ztroskotanci, zblúdilé charaktery bez perspektívy.

Insta: motal_tomas

O

Ondová Eva (sk)
Eva študovala maľbu na Technickej univerzite v Košiciach a grafiku na Vysokej škole výtvarných umení. Komiksy publikovala vo viacerých zbierkach a jej ilustrácie doplňujú dve knihy. Pod vlastnou taktovkou rozbieha projekt Kraťasy, zameraný na krátke komiksy a komiksy na pokračovanie. Kraťasy tiež vydávajú zborník Zloba, prehliadku rôznych pohľadov na žáner hororu.

Insta: eva_ondovie , kratasy_komiksy

P

Plško Martin (sk)
Autor a tvorca komiksov (cartoonist/auteur). Comics Salón, Adamantium, Argo, POT, Crew, Aargh!, Action Lab Danger Zone, EMPAYA Comics, Markosia, Serpent and Prey, Rancidville, Scout Comics (Scoot), Coverage Ink Films.

Webstránka

S

Schwarz Martin (sk)
Venuje sa ilustrácii, tvorbe komiksov a kresbe. Skúsenosti má aj s filmovou tvorbou. Zúčastnil sa niekoľkých samostatných aj skupinových výstav na Slovensku aj v zahraničí a dostal viacero ocenení. V roku 2019 vydal autorskú knihu Kamaráti zo steny. Je súčasťou tímu Pomimo, lektorom kurzov a je spoluorganizátor konferencie Panel.

Instagram , Behance


Šimečková Lenka (cz)
Vyštudovala ilustráciu na FDULS v Plzni a aktuálne sa venuje hlavne knižným a komiksovým obálkam, ilustráciám k stolovým hrám, videohrám a voľnej tvorbe. Spolupracovala napr. s Titan Comics, 2000 AD, Fantasy Flight Games či Wizards of the Coast. Sem-tam si nakreslí komiksovú poviedku, niektoré z nich ste mohli vidieť napr. v magazíne Aargh!


Šimjak Jakub (sk)
Jakub je slovenský ilustrátor, obálkar a komiksový kreslič a hudobník. Napriek pôvodne vyštudovanej záhradnej architektúre sa rozhodol plne venovať kresleniu a výtvarnej tvorbe. Okrem iného má na konte obálky bestsellorovej slovenskej edície série Zaklínač.

Instagram


Štefanovičová Klára (sk)
Klára je večná študentka a zároveň učiteľka. Mimo voľnej grafiky sa venuje ilustrácii, komiksu a grafickému dizajnu. Má za sebou spoluprácu na projektoch s vydavateľstvom EJ Publishing, s detským časopisom Slniečko a pravidelne prispieva do komiksového zborníku Pomimo. V súčasnosti učí na umeleckej strednej škole v Hodoníne (CZ) a je doktorandkou na katedre voľnej grafiky VŠVU.

Insta: klarastefano_illustration , webstránka

T

Tenger (sk)
Silvia Szabóová/Tenger je zameraná na editoriálovú ilustráciu a grafiku. Jej denníky z cestovania sú pre ňu velkým zdrojom inšpirácie. Zameriava sa na témy ženskosti, lásky a irónie. Vyštudovala odbor vizuálna komunikácia na VŠVU v Bratislave.

Website


Terrero Brian (sk)
Brian je komiksový kreslič a ilustrátor s nesmiernou záľubou v rituálnom ušpinení sa tušom a farbami. Fascinujú ho mytológia, legendy a povesti, z ktorých často čerpá pri svojej tvorbe. Jeho obálky môžete vidieť na mnohých slovenských knihách a ilustráciami prispel do slovenských aj zahraničných publikácií či hier.

Instagram, Artstation , Facebook


Tesařová Kateřina (cz)
Kateřina působí jako doktorandka na Ústavu výtvarné tvorby a multimédií FAD v Bratislavě, kde žije a tvoří – ilustruje, designuje a čas od času ze srdce ráda leptá. Na poli komiksu ji fascinuje konektivita s literaturou a síla obrazového narativu. Svými komiksy přispívá do sborníku Zloba.

Instagram , Portfólio


Toy Box (cz)
Ilustrátorka, komiksová autorka a maliaka. Ilustrovala napríklad komiksovú antológiu Generace Nula, Ještě jsme ve válce (Prříběhy dvacátého století), publikovala v komiksových časopisoch ako AARGH! a Zkra. Vyhrala dve komiksové ceny Muriel za Najlepšiu komiksovú knihu a za nejlepšiu kresbu za autorský komiks Moje kniha Vinnetou.

Website

V

VŠVU – Stánok Katedry grafiky (sk)
Študenti z Katedry grafiky a iných médií VŠVU v Bratislave sa spojili do jednotného kreatívneho celku, a touto cestou chcú predstaviť mladú generáciu grafikov a ilustrátorov. Zároveň chcú poukázať na ich individuálnu rozmanitosť a rozdielne prístupy k tvorbe. Ponúkajú prierez ateliérmi, spolu so širokým portfóliom žánrov a médií, od tradičných grafických techník až po digitálnu tvorbu.

Instagram , Facebook