PANEL 01

Panel 2022: Bližšie ku komiksu

Panel je komiksový festival pre každú vekovú kategóriu, pre umelcov profesionálov i začiatočníkov, pre študentov, čitateľov, fanúšikov, zberateľov, vydavateľov či predajcov tohto fascinujúceho média, ktoré spája obraz s písaným slovom. Uskutočnil sa 13. – 15. mája 2022 a bol prvým svojho druhu na Slovensku – ak vám chýbal priestor, kde by ste sa stretli s inými komiksovými nadšencami a pokecali si o obľúbených komiksoch, alebo ste sa vždy chceli stretnúť s umelcami, ktorí na komiksoch pracujú, či dozvedieť sa o komiksoch niečo nové, nikdy na to neexistovala lepšia príležitosť, ako bol práve Panel.

Vo veľkej vstupnej sále Technickej univerzity čakalo v Artist Alley viac ako dvadsať slovenských a českých umelcov a umelkýň so stolmi plnými skvelých artov aj Funtastic a Nekonečno.sk s kopou kníh a komiksov na predaj. V podzemnom prednáškovom priestore už chladil chutné pivko a malinovky náš ujo Štefan pripravený ovlažiť všetky smädné krky, na preslnenom vonkajšom priestore sa rozpaľoval gril na tie najlepšie burgery of Teutatu, rozvoniavala čerstvo uvarená káva od Pána Králička a lákali sladké vafle za tanečnej hudby zo stánku Waffle Bratislava.

Piatkový program otvárala prezentácia projektu Kraťasy s Evou Ondovou a komiksový kvíz s Multiverzom. Český teoretik Tomáš Prokůpek nám priblížil vývoj ukrajinskej komiksovej scény a trhákom večera bola legendárna autorská dvojica Dušan Taragel a Jozef Gertli Danglár. Porozprávali nám o spoločných začiatkoch kariéry, najzaujímavejších projektoch, podpísali množstvo kníh a napokon nám s úsmevom povedali, že sa na Panel radi znova vrátia (naše organizátorské srdcia zaplesali). Na záver večera nás stand-upom zabavil spisovateľ, umelec a komik Silných rečí Martin Hatala. Celé to zaklincovala nasledovná absolútne neplánovaná párty v podzemných priestoroch.

V sobotu prebiehali workshopy s profesionálmi na všetky možné témy – kapacitu na detskom workshope Dávida Marcina sme presiahli niekoľkonásobne, no nadšené boli decká aj rodičia. Známa česká umelkyňa Štepánka Jíslová sa podelila o svoje know-how na komiksovom Masterclasse. S Klaudiou Bulantovou sme zas nazreli za kulisy konceptovania postáv do hier a Michal Ivan odhalil taje inkovania. Z Panelu teda mnohí odchádzali s pretlakom nových skúseností a poznatkov.

V prednáškových témach mohol nájsť to svoje naozaj každý. Na obed nám slovenskí scenáristi Timotej Lukačovič, Soňa Baláž a Andrej Kolenčík v debate prezradili viac o tvorbe detských komiksov. Martin Foret, autor mnohých teoretických publikácií o komikse, nám zas zhrnul sto rokov vývoja slovenského komiksu. Toy Box, preslávená česká umelkyňa, to rozbalila na prednáške s témou desať vlastností profesionálneho ilustrátora, kde okrem iného hovorila aj o work-life balance. Juraj Malíček sa potom na prednáške zamyslel nad tým, prečo milujeme komiksy, so šéfredaktorom Albatros Media Slovakia Erikom Fazekašom a s prekladateľkou Ivanou Cingelovou sme debatovali o úskaliach vydávania komiksov na Slovensku a Štepánka Jíslová porozprávala o ženách v komikse.

Klára Štefanovičová nám zas priblížila fenomén japonskej mangy a perfektná bola aj prednáška Michala Ivana o storytellingu v obrazoch. Potom prekvapil umelec Tomáš Motal so svojím demotivačným komiksovým koučingom, o ktorom všetci zúčastnení hovorili ako o ďalšom skvelom stand-upe panelového programu. Vo večerných hodinách sme si dali aj jednu 18+ prednášku s Big Bigom. O čom bola? To je tajomstvo, ktoré zostane v podzemných priestoroch Panelu. 🙂 A potom nasledovala – tentoraz ohlásená – afterparty pre hostí aj návštevníkov!

V nedeľu nám Joja Pevčíková priblížila lovecraftovský komiks v preklade, šéfredaktor Multiverza Vlado Hebert vysvetlil, ako a prečo čítať Marvel komiksy, a autor Michal Baláž nám povedal niečo o tvorbe komiksu Štefánik. Lukáš Freytag uzavrel PANEL workshopom kresbou živého modelu a ako čerešničkou na torte celkom nakoniec prebehol drawing battle umeleckých tímov, z ktorého vznikli úžasné a šialené plátna na tému hra.

Ak by sme si to mali zhrnúť: prišli stovky návštevníkov, predalo sa množstvo printov, kníh aj komiksov, nadviazali sa desiatky nových kontaktov, pomaľovali sa nespočetné metre papierov, vypočuli sme si neúrekom tých najlepších prednášok od najpovolanejších ľudí a do sýtosti sa najedli dobrého jedla a pivka či kávy. Naplnilo nás to nekonečnou energiou. Dúfame, že aj vás.