Tomáš Motal

Narodený v roku 1987 v Olomouci. Vyštudovaný umelecký rezbár na Stednej škole rezbárskej v Tovačove. Absolvent Ateliéru maľby Fakulty umení v Ostrave. Paranoidný schizofrenik s riedkymi vlasmi, zanedbaným chrupom a nadváhou. So sklonom k návykovým látkám, náchylný k emocionálnym výkyvom, so silnou sociálnou fóbiou a Narodený v roku 1987 v Olomouci.

Textár a frontman kapely Schwarzprior (album IDDQD 2014), príležitostný herec (Vienna Calling 2018, Morava, krásna zem 3: Genesis 2019) a komiksový tvorca (Komiksová Kytice 2016, Hrdelní zločiny Tišnova a okolí 2017, Midnigt in Prague 2018, TRAUM sezóna 1 2019, TRAUM sezóna 2 2020). Jeho výtvarným prostriedkom je komiks a z komiksovej estetiky vychádzajúce kresby a ilustrácie. Jeho tvorbu charakterizuje spletitý myšlienkový naratív s ponurou a mysterióznou atmosférou, čiernym humorom, iróniou, so špinou a s industriálom. Posadnutosť bizarnosťou ľudského pokolenia, brakovým poňatím, body hororom a white trash estetikou. Hrdinovia sú stroskotanci, stratené charaktery bez perspektívy.

Insta: motal_tomas

Komiksová séria TRAUM

TRAUM je komiksová séria žánrovo čerpajúca zo sci-fi, hororu, krimi, noiru, čiernej komédie a satiry. Odohráva sa prevažne na území východnej Európy a reflektuje historické udalosti postsovietskeho bloku. Historické skutočnosti rozširuje o fiktívne udalosti, skutočné i vymyslené charaktery a fantastické prvky.

Všetci napäto očakávali príchod milénia. V roku 1999 sa svet začal uberať iným smerom. Globálne udalosti zmenili svet na nepoznanie. Šíria sa strach a neistota, poplašné správy o konci sveta a nadprirodzených javoch. Nemajú však tieto udalosti pôvod hlboko v minulosti studenej vojny? Príbehy obyčajných ľudí, ktorí robia škaredé veci iným obyčajným ľuďom, ktorí majú obyčajnú prácu vo svete, ktorý pomaly umiera. Trochu retro, trochu postapokalyptické, konšpiračné sci-fi. Akoby niekto v 90. rokoch urobil Akty X, Krajné medze, Prvý kontakt, Potomkov ľudí, District 9, Breaking Bad, Better Call Saul, Fargo alebo Half Life ako v Česku.

Prednáška

Demotivační komiksový koučink Tomáše Motala

Přednáška komiksového tvůrce Tomáše Motala bila o tom, proč je lepší dělat cokoliv jiného než komiks. S nadhledem a humorem rozpovídal jak náročná je tvorba komiksového díla od realizace po distribuci.